A szatinálást, mint technikát 2003-ban láttam először és azonnal beleszerettem. Díszítettem már tálakat, tányérokat, tükröket, képeket (képkereteket), vázákat, gyertya- és mécsestartókat, poharakat és egyéb konyhai, fürdőszobai kiegészítőket.
Amit (szerintem) a szatinálásról tudni kell és érdemes ...
A szatinálólakk egy olyan festék, amelyet szivaccsal kell felvinni a felületre, különleges matt (homokfúvott) hatást kelt és száradás után kiégethető. Én a kisebb tárgyakat, amelyek beférnek a sütőbe, mindig kiégetem, mivel ettől abszolút vízállóak lesznek; betehetők a mosogatógépbe, a mosogatást tökéletesen bírják. A szatinálólakkot elsősorban üvegtárgyak díszítésére használom, de a szatinálólakk felvihető műanyag felületre, porcelánra, tükörre is.
A mintázás kétféle módon történhet:
– Sablonozással
A sablonokhoz használhatunk öntapadó fóliát, szigetelőszalagot, kontúrmatricát és ezek lehetnek pozitív és negatív sablonok.
A sablonokat még a lakk száradása előtt le kell húzni, mert később a sablonon lévő festék már nem válik el az üvegen lévő lakktól. Darabok is leválhatnak és a kontúrvonalak sem lesznek élesek.
– Szalvétatechnikával
Legjobb erre a célra a rizspapír és a szalvéta. Én az utóbbit használom a leggyakrabban. Decupapír vagy bármilyen papír is felragasztható, de azzal számolni kell, hogy ezek vastagabbak, így erősen kidomborodhatnak. A rizspapír és a szalvéta felragasztásához porcelánragasztót használjunk, mert ugyanúgy kiégethető, mint a szatinálólakk és száradás után átlátszó lesz.
Kiegészítő díszítéshez használhatunk még csillámport, gyöngyöt, de ügyelve, hogy csak kiégethető anyagok legyenek.
A szatinálás lépései :
-
Az üvegtárgy zsírtalanítása
-
A szalvéta felragasztása: A porcelánragasztót kenjük a felületre, majd óvatosan simítsuk rá a mintát. Száradás után újra kenjük át a mintát ragasztóval (ügyelve a szélekre) a sütés utáni teljes vízállóság érdekében.
-
A szatinálólakk felvitele: Öntsünk ki egy lapos edénykébe, tálkába egy kisebb mennyiségű lakkot. Az éppen csak nedves szivacsot mártsuk bele, majd pamacsoljuk be a felületet. Általában több réteg szükséges, mert a lakkok különböző mértékben fednek. (Ez függ az árnyalatoktól és a terméktől.) Mindig várjuk meg, amíg a rétegek megszáradnak. Kiégetés nélkül a lakk a felületről nehezen, de lekaparható. Ha beáztatjuk könnyebben leválik a festékréteg.
-
Kiégetés: Mindig tartsuk be a használati utasítást, mert túlsütés esetén a minta és a lakk elszíneződik; gyakorlatilag rásül. Levakarni nem lehet.
Ennyi az egész! Ha kérdésed van, ne fogd vissza magad!
|